Feedback
Varan har lagts till i varukorgen
Hur dimensionerar man sannolikt tappvattenflöde?

I BBR 6:623 beskriver det allmänna rådet att kravet är uppfyllt om minst 70 % av det enskilda tappställets normflöde kan fås. Är tanken att man skall beräkna det sannolika antalet anslutna vattenuttag som öppnas samtidigt?

Jag tolkar det som, för att uppfylla kravet skall jag beräkna 70 % av flödet i en stam x antalet sannolikt öppna vattenuttag. Utifrån flödet jag får fram, skall jag dimensionera tappvatten stammarna.

Eller kan man tolka sannolikt öppna vattenuttag som sannolikt flöde som är branschpraxis?

VVS
mats-ostlund2

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Krav på golvbrunn för ingjutning?

Finns det något uttalat krav på att en golvbrunn för ingjutning ska ha anslutning 75 mm? Vad är minsta flödeskapaciteten för en golvbrunn?

VVS
jan-fredriksson

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Vad avses med ”högsta höjd” i äldre detaljplaner?

Jag har en fråga gällande tolkning av tillåten byggnadshöjd i en detaljplan från 1970. På detaljplanekartan är höjden skriven i en romb (+27,5) och i förklaringen står "Högsta höjd över nollplanet".

I tillhörande planbestämmelser står följande: "§2 Byggnads höjd och djup Inom med siffra i romb betecknat område får byggnad uppföras till högst den höjd i meter över stadens nollplan, som siffran anger. Inom kvartersmark får ej anordnas mer än två källarvåningar till ett sammanlagt djup av högst 7 m under vidliggande gata. §4 Byggnads utformning Över ett horisontalplan förlagt på angiven byggnadshöjd får inte anordnas andra utrymmen än för hissmaskin och ventilationsanordningar."

Nu till min fråga. Det är oklart vad "högsta höjd" avser. Ska det tolkas som byggnadens totalhöjd, nockhöjd eller byggnadshöjd? 

anders-lidgren-600x222

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Är det tillåtet med skarvar på värmerör i golv?

Tillåtet att ha skarvar på värmerör i golv?

VVS
mats-ostlund2

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Frånluft eller tilluft i klädkammare?

Bör det vara frånluft eller tilluft i klädkammare i anslutning till sovrum respektive klädkammare i anslutning till hall, med tanke på nedanstående krav, eller är tilluft lika bra som frånluft i båda fallen?

Ur BBR "Avsiktlig luftföring får endast anordnas från rum med högre krav på luftkvalitet till rum med samma eller lägre krav på luftkvalitet."

VVS
mats-ostlund2

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.