Feedback
Varan har lagts till i varukorgen
Hur kan man se hur AFS rangordnar utrymmen?

Ni har tidigare fått frågor om överluft och mer specifikt överluft i arbetslokaler. Min fråga gäller just detta. Allt som oftast görs ombyggnader och nybyggnationer med stora kontorslandskap och med stora pausutrymmen/personalmatsalar eller liknande.

Hur kan man se hur AFS rangordnar utrymmen som likvärdiga eller "smutsigare"?

I en tid när allt skall energieffektiviseras så är ju en logisk luftföring att man låter luften i ett kontorslandskap gå som överluft till och evakueras i paus/matutrymmet, med resonemanget att de personer som sitter i matsalen sannolikt inte samtidigt sitter i kontorslandskapet. Givetvis med tillägget 0,35 l/s, m2 för båda rummens yta med hänsyn till eventuella emissioner.

Frågan gäller såväl ombyggnad som nybyggnad.

VVS
mats-ostlund2

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Krav på golvbrunn för ingjutning?

Finns det något uttalat krav på att en golvbrunn för ingjutning ska ha anslutning 75 mm? Vad är minsta flödeskapaciteten för en golvbrunn?

VVS
jan-fredriksson

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Vad avses med ”högsta höjd” i äldre detaljplaner?

Jag har en fråga gällande tolkning av tillåten byggnadshöjd i en detaljplan från 1970. På detaljplanekartan är höjden skriven i en romb (+27,5) och i förklaringen står "Högsta höjd över nollplanet".

I tillhörande planbestämmelser står följande: "§2 Byggnads höjd och djup Inom med siffra i romb betecknat område får byggnad uppföras till högst den höjd i meter över stadens nollplan, som siffran anger. Inom kvartersmark får ej anordnas mer än två källarvåningar till ett sammanlagt djup av högst 7 m under vidliggande gata. §4 Byggnads utformning Över ett horisontalplan förlagt på angiven byggnadshöjd får inte anordnas andra utrymmen än för hissmaskin och ventilationsanordningar."

Nu till min fråga. Det är oklart vad "högsta höjd" avser. Ska det tolkas som byggnadens totalhöjd, nockhöjd eller byggnadshöjd? 

anders-lidgren-600x222

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Är det krav på ventilation i ett hisschakt?

Är det krav på ventilation i ett hisschakt?

VVS
mats-ostlund2

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Är det tillåtet med skarvar på värmerör i golv?

Tillåtet att ha skarvar på värmerör i golv?

VVS
mats-ostlund2

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.