Varan har lagts till i varukorgen
Kan entreprenör tillgodoräkna sig överraskningsberg?

Vid en utförande entreprenad så har projektören valt att ta med 50 kubikmeter bergschakt under aktuella koder. Det finns ingen geoundersökning och projektören har tagit upp en mängd, eftersom han antar att man kommer att stöta på berg och vill ha ett a-pris för detta i MF att reglera efter. AMA 13/AB 04 gäller.

Är det okej att beskriva berg på detta sätt? Kan entreprenören tillgodoräkna sig så kallat överraskningsberg (MER CBC.3 "tillägg till ersättning") när han träffar på berg i schakten?

Anläggning 27 jan 2017
Svar

Enligt AB 04 kap 6 § 6 gäller inte ett angivet a-pris för arbete som tillkommer under andra förutsättningar än dem som a-priset är grundat på, såvida kostnaderna för arbetet påverkas.

Om inte läge och andra förhållanden för den blivande bergschakten framgår av handlingarna så kan entreprenören säga upp det angivna a-priset så snart det dyker upp ett icke redovisat berg som fordrar bergschakt. Om parterna då inte kan komma överens om ett a-pris för den aktuella bergschakten regleras ersättningen enligt AB 04 kap 6 § 9 självkostnadsprincipen.

En beställare ska i ett förfrågningsunderlag endast ta med arbeten som framgår av handlingarna så att det finns förutsättningar för kalkylering. Eventuella arbeten ska i stället beställas som ÄTA-arbeten under entreprenadtiden om de blir aktuella.

Thomas Lundgren Fackområdesexpert Husbyggnad

Relaterat material
Hur blir man ett certifierat byggprojekteringsföretag?

Jag undrar om det finns någon kortfattad beskrivning om det nya "Certifierade byggprojekteringsföretag"? Hur ska man gå tillväga för att bli certifierad, vilka krav ställs på ett arkitektkontor? Var, hur och när kan man ansöka om att certifiera företaget? Hoppas ni har en sammanfattning av hur vi kan förbereda oss för en ansökan.

Husbyggnad 22 aug 2022
anders-lidgren-600x222

Fortsätt att läsa - prova 30 dagar utan kostnad

Prova Byggkoll i 30 dagar utan kostnad (värde 515 kr). Få tillgång till den senaste informationen om hur lagar, regler, hållbarhet och ny teknik påverkar dig och dina kunders verksamhet.
Gäller endast dig som inte tidigare varit betalande prenumerant på Byggkoll. 

Prova idag. Automatiskt avslut.

Gäller den fria höjden i BBR alla dörrar?

Vi har ett trångt utrymme under en garageramp till ett cykelrum, det blir en specialdörr som inte klarar 2 meter fri höjd. Dörren till cykelrummet är en extra dörr, som egentligen inte behövs utrymningsmässigt. Den kan tas bort men kan samtidigt vara bra att för att underlätta med cyklarna.

Kan man ha en passage till cykelrum med lägre fri höjd än 2 meter? Det är inte utrymningsväg och inte arbetsplats. Gäller den fria höjden i BBR alla dörrar? 

Husbyggnad 23 maj 2022
martin-ang

Fortsätt att läsa - prova 30 dagar utan kostnad

Prova Byggkoll i 30 dagar utan kostnad (värde 515 kr). Få tillgång till den senaste informationen om hur lagar, regler, hållbarhet och ny teknik påverkar dig och dina kunders verksamhet.
Gäller endast dig som inte tidigare varit betalande prenumerant på Byggkoll. 

Prova idag. Automatiskt avslut.

Krav på golvbrunn för ingjutning?

Finns det något uttalat krav på att en golvbrunn för ingjutning ska ha anslutning 75 mm? Vad är minsta flödeskapaciteten för en golvbrunn?

VVS 13 maj 2022
jan-fredriksson

Fortsätt att läsa - prova 30 dagar utan kostnad

Prova Byggkoll i 30 dagar utan kostnad (värde 515 kr). Få tillgång till den senaste informationen om hur lagar, regler, hållbarhet och ny teknik påverkar dig och dina kunders verksamhet.
Gäller endast dig som inte tidigare varit betalande prenumerant på Byggkoll. 

Prova idag. Automatiskt avslut.

Vad avses med ”högsta höjd” i äldre detaljplaner?

Jag har en fråga gällande tolkning av tillåten byggnadshöjd i en detaljplan från 1970. På detaljplanekartan är höjden skriven i en romb (+27,5) och i förklaringen står "Högsta höjd över nollplanet".

I tillhörande planbestämmelser står följande: "§2 Byggnads höjd och djup Inom med siffra i romb betecknat område får byggnad uppföras till högst den höjd i meter över stadens nollplan, som siffran anger. Inom kvartersmark får ej anordnas mer än två källarvåningar till ett sammanlagt djup av högst 7 m under vidliggande gata. §4 Byggnads utformning Över ett horisontalplan förlagt på angiven byggnadshöjd får inte anordnas andra utrymmen än för hissmaskin och ventilationsanordningar."

Nu till min fråga. Det är oklart vad "högsta höjd" avser. Ska det tolkas som byggnadens totalhöjd, nockhöjd eller byggnadshöjd? 

Husbyggnad 10 maj 2022
anders-lidgren-600x222

Fortsätt att läsa - prova 30 dagar utan kostnad

Prova Byggkoll i 30 dagar utan kostnad (värde 515 kr). Få tillgång till den senaste informationen om hur lagar, regler, hållbarhet och ny teknik påverkar dig och dina kunders verksamhet.
Gäller endast dig som inte tidigare varit betalande prenumerant på Byggkoll. 

Prova idag. Automatiskt avslut.