Feedback
Varan har lagts till i varukorgen
Vad gäller för tillgänglighet i storkök?

Vad gäller beträffande tillgänglighet i storköksytor? Vi har alltid klarat granskningar som tillgänglighetskonsulter gjort på våra storköksprojekteringar. Ibland kan vi behöva anpassa omklädningsrum och personal WC/dusch på större anläggningar då det kan finnas sysslor som inte rör köksfunktioner som en rörelsehindrad person kan utföra, vilket naturligtvis är rätt. Sedan skall naturligtvis den publika ytan i en restaurang vara tillgänglighetsanpassad. Nu är vi dock med i ett projekt där projektledningen hävdar att hela köksytan skall anpassas. Vi har svårt att se nyttan med det då storköksutrustning generellt inte är anpassad och flertalet moment/funktioner i ett storkök medför stor skaderisk för en rörelsehindrad person. Vi har rådfrågat en tillgänglighetskonsult från ett annat projekt vi är med i och han menar att tillgänglighetsregler och rekommendationer inte avser storköksytor och hänvisar till en tvist där man prövade detta och där domen resulterade i att man inte behövde tillgänglighetsanpassa köket. Vad gäller?

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Krav på golvbrunn för ingjutning?

Finns det något uttalat krav på att en golvbrunn för ingjutning ska ha anslutning 75 mm? Vad är minsta flödeskapaciteten för en golvbrunn?

VVS
jan-fredriksson

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Vad avses med ”högsta höjd” i äldre detaljplaner?

Jag har en fråga gällande tolkning av tillåten byggnadshöjd i en detaljplan från 1970. På detaljplanekartan är höjden skriven i en romb (+27,5) och i förklaringen står "Högsta höjd över nollplanet".

I tillhörande planbestämmelser står följande: "§2 Byggnads höjd och djup Inom med siffra i romb betecknat område får byggnad uppföras till högst den höjd i meter över stadens nollplan, som siffran anger. Inom kvartersmark får ej anordnas mer än två källarvåningar till ett sammanlagt djup av högst 7 m under vidliggande gata. §4 Byggnads utformning Över ett horisontalplan förlagt på angiven byggnadshöjd får inte anordnas andra utrymmen än för hissmaskin och ventilationsanordningar."

Nu till min fråga. Det är oklart vad "högsta höjd" avser. Ska det tolkas som byggnadens totalhöjd, nockhöjd eller byggnadshöjd? 

anders-lidgren-600x222

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Är det krav på ventilation i ett hisschakt?

Är det krav på ventilation i ett hisschakt?

VVS
mats-ostlund2

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Vad gäller för säkert glas i byggnader?

En fråga gällande säkert glas i byggnader: i ett flerbostadshus, räknas trapphuset som bostad eller som något annat? Gäller personsäkert glas för fönster/partier med bröstning lägre än 600mm även här eller är det 1500mm?

anders-lidgren-600x222

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.