Feedback
Varan har lagts till i varukorgen
Vilket fukttillskott ska användas i inomhusluften?

Vilket fukttillskott i inomhusluft i bostäder ska användas som dimensionerande vid projektering av ventilation och konstruktioner där köldbryggor uppstår?

Vi har en diskussion kring vilket fukttillskott som ska användas för dimensionering i just nybyggnation av bostäder. Någonstans kan ju ett för högt fukttillskott som inte tas bort av ventilationen till exempel ge hög relativ fuktighet som i sin tur kan ge upphov till nedsmutsning och i förlängning påväxt på kalla ytor som uppstår till exempel innanför en köldbrygga.

Nu finns det ju flera olika mätningar gjorda och värden angivna i exempelvis mallen från fuktcentrum, fukthandboken samt Boverkets "Så mår våra hus", men de visar inte på någon större samstämmighet.

Hur ser ni på detta?

mats-ostlund2

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Krav på golvbrunn för ingjutning?

Finns det något uttalat krav på att en golvbrunn för ingjutning ska ha anslutning 75 mm? Vad är minsta flödeskapaciteten för en golvbrunn?

VVS
jan-fredriksson

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Vad avses med ”högsta höjd” i äldre detaljplaner?

Jag har en fråga gällande tolkning av tillåten byggnadshöjd i en detaljplan från 1970. På detaljplanekartan är höjden skriven i en romb (+27,5) och i förklaringen står "Högsta höjd över nollplanet".

I tillhörande planbestämmelser står följande: "§2 Byggnads höjd och djup Inom med siffra i romb betecknat område får byggnad uppföras till högst den höjd i meter över stadens nollplan, som siffran anger. Inom kvartersmark får ej anordnas mer än två källarvåningar till ett sammanlagt djup av högst 7 m under vidliggande gata. §4 Byggnads utformning Över ett horisontalplan förlagt på angiven byggnadshöjd får inte anordnas andra utrymmen än för hissmaskin och ventilationsanordningar."

Nu till min fråga. Det är oklart vad "högsta höjd" avser. Ska det tolkas som byggnadens totalhöjd, nockhöjd eller byggnadshöjd? 

anders-lidgren-600x222

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Är det krav på ventilation i ett hisschakt?

Är det krav på ventilation i ett hisschakt?

VVS
mats-ostlund2

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.

Är det tillåtet med skarvar på värmerör i golv?

Tillåtet att ha skarvar på värmerör i golv?

VVS
mats-ostlund2

Fortsätt läsa – starta din prenumeration!

För 6 190 kr/år (ex. moms) får du obegränsad tillgång
till allt vårt digitala innehåll. Varje dag uppdateras nyheter
om lagar, regler, hållbarhet och ny teknik – i ett flöde som
du själv kan styra.


Prova kostnadsfritt i 14 dagar.